Zacznijmy od tego, że każda z nas ma świadomość, iż przebywanie na słońcu, bez skutecznej i prawidłowo dobranej fotoprotekcji, może wiązać się z niebezpiecznymi poparzeniami skóry, przyspieszonym starzeniem, a nawet! rozwojem nowotworów.
Wchodząc do drogerii, sklepu kosmetycznego widzimy olbrzymią ilość produktów, które mają zabezpieczyć naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Jak więc wybrnąć z tej sytuacji? Na co się zdecydować, który produkt wybrać?
Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że filtry zabezpieczające naszą cerę dzielą się na filtry chemiczne i filtry fizyczne.
Różnią się one mechanizmem działania w skórze.
Działanie filtrów chemicznych polegą na wnikaniu w głąb skóry, gdzie wchodzą w reakcje chemiczne i w ten sposób chronią przed promieniowaniem UV.
Dlatego też, aby zaczęły nas chronić potrzebny jest czas, około 15-20 minut od ich aplikacji na skórze.
Natomiast filtry fizyczne są to tlenki cynku lub tytanu. Pozostają one na powierzchni skóry, a ich działanie to działanie czysto fizyczne. Nanocząsteczka filtru odbija od siebie promieniowanie UV, nie pozwalając wniknąć w skórę.
Zarówno filtry chemiczne jak i fizyczne są bezpieczne dla zdrowia człowieka, ponieważ przeszły pozytywnie ocenę bezpieczeństwa przez niezależny zespół toksykologów (Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów). Ich lista jest ograniczona (w sumie filtrów fizycznych i chemicznych dopuszczonych przez UE jest 30), a ich szczegółowe nazwy zawarte są w Załączniku VI rozporządzenia 1223/2009 dotyczącego produktów kosmetycznych.
Zapewniam, że tylko substancje z listy ocenionych i dozwolonych prawem są stosowane w kosmetykach.
Czym więc filtry chemiczne i fizyczne różnią się od siebie?
Dlaczego wywołują tyle kontrowersji?
Generalnie filtry chemiczne mają za zadanie pochłanianie promieniowania UV. Natomiast filtry fizyczne odbijają i rozpraszają ultrafiolet oraz pochłaniają promieniowanie (często rozpoznaje się je po widocznej białej poświacie, którą pozostawiają na powierzchni skóry.
Jedne i drugie zostały tak samo dopuszczone do użytkowania i spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa.
Należy jednak pamiętać, że filtry chemiczne wykazują swoją aktywność po około 20 minutach od aplikacji na skórę, dlatego produkty z takim składem należy nakładać przed wyjściem na słońce. Konieczne jest również ich dokładanie w ciągu dnia, gdyż tracą swoją aktywność po około 2-3 godzinach. Są one bardzo dobrą propozycją dla skór normalnych, dojrzałych.
Natomiast filtry fizyczne wykazują swoje ochronne działanie od razu po nałożeniu na skórę. Są jednak mało odporne na ścieranie, dlatego konieczna jest ponowna aplikacja po wytarciu skóry ręcznikiem, chusteczką czy ręką. Filtry mineralne są bezpieczne dla skóry naczyniowej i z przebarwieniami, ponieważ w przeciwieństwie do filtrów chemicznych nie wywołują stanu zapalnego w skórze.
Dermatolodzy zalecają stosowanie filtrów w ilości 2 mg na każdy centymetr kwadratowy skóry, co oznacza w praktyce niecałą łyżeczkę do herbaty kosmetyku na każdą część ciała.
Pamiętaj! Ważne jest, aby w składzie kosmetyku znalazły się naturalne substancje roślinne wspierające działanie przeciwsłoneczne oraz antyoksydanty chroniące przed działaniem wolnych rodników.
Perfect Beauty