Liposomy to mikroskopijne cząsteczki lipidowe pozwalające na przetransportowanie w głąb skóry aktywnych substancji odżywczych. To właśnie dzięki nim kosmetyki stają się skuteczne.
Warto rozpocząć dzisiejszy wpis od informacji, która uświadomi nam, że Liposomy są to pewnego rodzaju nośniki, które mogą przekazywać cenne i ważne mikroskładniki w głąb organizmu. Liposomy odkrył w 1961 roku metodą hydratacji lipidu angielski hematolog Alex Bengham z Uniwersytetu w Babraham. Liposomy zbudowane są z podwójnej błony fosfolipidowej, wewnątrz ich i na zewnątrz znajduje się faza wodna i rozpuszczone w niej substancje hydrofilowe, a w podwójnej błonie, w fazie lipidowej, znajdują się substancje tłuszczowe. Umieszczone w ich otoczce elementy mogą sprawnie przemieszczać się docierając do głębokich warstw naskórka. Wynika to przede wszystkim ze wspomnianego podobieństwa liposomów do budowy ludzkich błon komórkowych. Głównym celem stosowania liposomów w kosmetyce jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia naskórka jak i wprowadzenie substancji, które samoistnie nie mogły pokonać bariery naskórka. Wnikając do środka komórki mogą uwalniać swoją zawartość. Zamknięte w liposomach wyciągi ziołowe, kwas hialuronowy, proteiny, witaminy, wielocukry o właściwościach nawilżających zwiększają stopień uwodnienia komórki. Warto wiedzieć, że liposomy mogą transportować zarówno wodę jak i substancje tłuszczowe. Ponadto, można w nich „zamknąć” nie tylko witaminy (np. C, K, D), ale również inne substancje aktywne.
W liposomach możemy przetransportować:
wyciągi alkoholowe i wodne roślin leczniczych (np. nagietek), regenerujących (np. żeń-szeń), pobudzających (np. rozmaryn) czy immunostymulujących (np. jeżówka, aloes)
aminokwasy
hormony i fitohormony
oleje (np. wiesiołkowy, arganowy)
witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, E, D, K) i wodzie (B, C)
substancje dotleniające
Dlatego Liposomy doskonale radzą sobie jako przekaźnik substancji aktywnych, które wykorzystuje się w kosmetykach. Zamknięte w ich wnętrzu składniki pokonują kolejne bariery, docierając do najgłębszych warstw naskórka. Stosowanie tak zabezpieczonych produktów pozwala na osiągnięcie rezultatów, które dają doskonałe efekty.
Do kosmetyków najczęściej wykorzystujących formę liposomów należą:
kremy na dzień, na noc;
kremy pod oczy
samoopalacze
kremy po goleniu
olejki do redukcji rozstępów
płyny do kąpieli
toniki bezalkoholowe
Moje klientki używające kosmetyków z liposomami przyznają, że ich skóra staje się bardziej elastyczna, nawilżona i pełna blasku.
Dlaczego tak się dzieje?
Otóż substancje w nich zawarte mogą wniknąć w głąb skóry i zadziałać od wewnątrz, a nie jedynie w sposób powierzchowny. Co więcej, takie preparaty mają tendencję do utrzymywania dłuższych efektów, które cieszą oko przez lata.
Perfect Beauty