Trądzik pospolity jest jedną z najczęściej występujących chorób dermatologicznych. Nie jest łatwo żyć z cerą trądzikową. Przypomnij sobie poranki przed ważnym spotkaniem, kiedy w lustrze zamiast pięknej, promiennej cery ukazywał ci się PAN PRYSZCZ. Niestety rozszerzone pory, zaskórniki, wypryski, zmiany ropne i na dodatek paskudne blizny - to właśnie trądzik. Zazwyczaj towarzyszy nastolatkom w okresie dojrzewania i burzy hormonalnej. Ale czasami dotyka także osoby dorosłe. Czym się charakteryzuje cera trądzikowa? Najczęściej są to zmiany skórne związane z zatkanym ujściami gruczołów łojowych, co powoduje, że nasza twarz, ale także dekolt, plecy zostają wręcz zasypane wypryskami, zmianami ropnymi, krostami i bolącymi stanami zapalnymi. Często stan zapalny, związany z trądzikiem, atakuje cały organizm, chorzy skarżą się na bóle stawów i wysoką gorączkę. Powstają też liczne i głębokie blizny. Cera trądzikowa ma szary koloryt i wygląda na zmęczoną i zaniedbaną. Zazwyczaj jest to skutkiem podwyższonego poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, przy współwystępowaniu takich czynników, jak nieprawidłowa dieta czy niewłaściwa pielęgnacja. Również dysfunkcja tarczycy ma wpływ na występowanie trądziku, gdyż powoduje zwiększoną syntezę lipidów. Zmiany trądzikowe może również nasilać zbyt częste spożywanie mleka krowiego i produktów mlecznych. Wszystko to razem nie wygląda dobrze. Co robić w takiej sytuacji? Jak zapobiegać i pielęgnować cerę trądzikową?
Zacznijmy od tego, że należy raz na zawsze ustalić, że cera trądzikowa bywa mylnie kojarzona z cerą tłustą. Oczywiście w obu przypadkach mamy do czynienia z nieprawidłową pracą gruczołów łojowych, które nadprodukcją sebum i w tych miejscach oczywiście cera tłusta najbardziej się świeci. Jednak cera trądzikowa to nie tylko problem pań mających problem z przetłuszczającą się skórą. Może stać się również zmorą osób, które mają cerę mieszaną. Suchą na policzkach, ale tłustą w tak zwanej strefie T. Zapamiętaj! Na nasilenie zmian skórnych mogą wpływać czynniki hormonalne, leki, stres, a także spożywane pokarmy. Sama choroba, to problem zarówno natury medycznej, jak i kosmetycznej, który powoduje znaczne obniżenie jakości życia.
Walka z trądzikiem to bardzo nierówna bitwa i czasami ciągnąca się miesiącami. Pamiętaj tylko odpowiednia pielęgnacja, dobrane zabiegi są w stanie ukoić twój problem.
Akcja pielęgnacja to kilka kluczowych zasad, które pozwolą ci wyeliminować problemy skórne, albo przynajmniej ograniczą je do minimum. W dzisiejszym wpisie pokażę Ci kilka prostych, ale bardzo skutecznych sposobów na walkę z trądzikiem. Dowiesz się co zrobić, aby cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem.
Istnieje kilka prostych sposobów, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się trądziku. Oprócz właściwego nawilżania i złuszczania skóry, istotna jest także dieta. Pamiętaj, aby wyeliminować z pożywienia nadmiar cukrów. Staraj się nie używać kosmetyków zapychających pory, przede wszystkim zawierających wazelinę, czy oleje mineralne.
1.Oczyszczanie twarzy
Ekspresowy demakijaż nie wystarczy. Nie łudź się, że bez dokładnego oczyszczenia cery rano i wieczorem twoje działania będą miały jakikolwiek sens. Pamiętaj, że oczyszczanie twarzy to czynność kilkuetapowa – demakijaż, mycie, tonizacja. Do mycia cery z trądzikiem najlepiej wybierać delikatne, antybakteryjne żele, emulsje czy płyny micelarne. Zawsze wybieraj produkty, które nie zawierają alkoholu, który drażni i tak trudną w pielęgnacji skórę. Ja swoim pacjentom, zalecam oczyszczanie twarzy specjalnymi płynami przeciwtrądzikowymi. Oprócz delikatnego ale skutecznego oczyszczania, często łagodzą podrażnienia i odblokowują pory. czy można myć twarz zaatakowana trądzikiem zwykłym mydłem? Ja uważam, że dla pacjentów ze skórą trądzikową najlepszym rozwiązaniem jest zamiana mydła na produkt typu syndet. Jest to tzw. „mydło bez mydła”, czyli łagodny preparat myjący o odczynie pH zbliżonym do pH skóry. Zwykłe mydło o zasadowym odczynie często nasila objawy trądziku.
2.Peeling twarzy
Raz w tygodniu wykonuj złuszczanie martwego naskórka. Peeling enzymatyczny- najlepszy dla podrażnionej skóry- pomaga w odetkaniu zatkanych porów, oczyszcza skórę, nie zaogniając zmian skórnych.Jeśli na twojej twarzy ciele występują zmiany ropne nigdy nie używaj peelingów mechanicznych!- nie przestrzegając tej zasady osiągniesz efekt przeciwny do oczekiwanego.
3.Tonizacja
Tonizacja skóry to ważny element w pielęgnacji cery trądzikowej, szczególnie przed nałożeniem kremu. Normalizujący tonik do twarzy przywraca skórze naturalny odczyn pH oraz zmniejsza wydzielanie sebum. Czytaj etykiety kosmetyków i wybieraj te zawierające jak najwięcej naturalnych składników, wolnych od substancji komedogennych.
5.Krem do cery trądzikowej
W pielęgnacji cery trądzikowej najlepiej sprawdzają się kosmetyki o lekkiej konsystencji, np. na bazie kwasu salicylowego, który łagodzi stany zapalne i działa antybakteryjnie. W składzie kosmetyków do cery trądzikowej należy szukać takich substancji, jak ekstrakty z nagietka, rumianku, hibiskusa, tymianku czy kory brzozowej, antyoksydanty (wit. C, E, A, koenzym Q10, resweratrol, polifenole, flawonoidy, glutation i inne),czy kwas pantotenowy, bisabolol . Pamiętaj cerę trądzikową musisz nawilżać.
6.Nie wyciskaj!
Wiem, że zmiany skórne często są trudne do zniesienia, zaakceptowania i pogodzenia się. Stojąc przed lustrem każdą z nas korci podjęcie samodzielnej próby walczenia ze zmianami, które oglądamy. Musisz się tego oduczyć. Wyciskanie pryszczy ułatwia przedostanie się zanieczyszczeń (bakterii) i pogorszenie stanów zapalnych. Pamiętaj, że rozdrapywanie, a nawet częste dotykanie twarzy może przyczyniać się do większej ilości nowych zmian skórnych. Zapomnij o wyciskaniu. Skup się na zapobieganiu.
7. Unikaj Słodyczy i fast foodów
Wszystko co jest pyszne i niezdrowe to wróg nr 1 trądziku. Jeśli wydasz fortunę na drogie zabiegi i kosmetyki, a po cichu w kąciku będziesz objadać się słodkościami- nie licz, że będzie lepiej. Zapamiętaj! Chcesz wyglądać pięknie, zdrowo, nie chcesz chować twarzy pod maseczką- ogranicz słodycze i naucz się, że tylko coś za coś przyniesie pożądane efekty. Zastąp cukry proste, węglowodanami złożonymi, które obecne są w produktach z pełnego ziarna (chleb razowy, makarony gryczane) oraz w warzywach (ziemniaki, soczewica, groch, fasola, kukurydza). Wprowadź do diety prebiotyki i probiotyki. Pij dużo wody, która jest niezbędna przy wielu procesach metabolicznych.
8.Nie poddawajcie się!
Nazywam się Monika Jakubiak i jestem kosmetologiem z wieloletnim doświadczeniem. Od niedawna w moim salonie zaproponowałam klientom usługę Beauty Plan. Jeśli nie wiesz jak postępować ze swoja problematyczną cerą- przyjdz do mojego Gabinetu. Zgłaszając się we wczesnym stadium choroby do kosmetologa jest szansa, iż poprzez odpowiednie zabiegi kosmetyczne zniwelujemy dotychczasowe zmiany. Poniżej przedstawiam listę najczęściej wykonywanych zabiegów dla skóry trądzikowej:
Peeling kawitacyjny i sonoforeza
Darsonwalizacja
Zabiegi z kwasami
Mezoterapia mikroigłowa
Zabiegi laserowe
Upór, konsekwencja i przede wszystkim wiara w to, że będzie dobrze - to podstawa waszego sukcesu.
Perfect Beauty