Trądzik hormonalny to schorzenie skórne, dotykające głównie kobiety. Czasami wymiennie używa się też nazwy: trądzik dorosłych. Za wypryski hormonalne odpowiadają najczęściej hormony płciowe – estrogeny i androgeny. Androgeny powodują, że na skórze twarzy (czoło, broda, linia żuchwy), szyi i pleców pojawiają się duże i bolesne grudki i zaskórniki. Te bolące krost, grudki pojawiają się niespodziewanie, w czasie ciąży, miesiączki, menopauzy. Udowodniono, że u około 60-70% kobiet w okresie okołomiesiączkowym obserwuje się zaostrzenie przebiegu trądziku, przy czym najwydajniejsze są zmiany wokół ust i na podbródku. Musisz pamiętać, że podobne zmiany mogą wystąpić również po odstawieniu leków antykoncepcyjnych. Rozmawiając o trądziku hormonalnym, nie można zapomnieć o progesteronie, który jest silnym bodźcem dla gruczołów łojowych wytwarzających sebum. Dlatego zaburzenia hormonalne objawiają się nie tylko potliwością, kołataniem serca, nadmiernym zmęczeniem, ale również kłopotami z cerą.
RODZAJE TRĄDZIKU
Wyróżnia się dwa główne rodzaje trądziku hormonalnego: trądzik estrogenny i androgenny. Częściej występującym rodzajem trądziku hormonalnego jest trądzik androgenny i dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Trądzik androgenny (wywoływany przez męskie hormony płciowe) charakteryzuje się dużymi bolesnymi krostami i zaskórnikami. Występuje najczęściej na szyi, brodzie, czole oraz na plecach. Estrogenny trądzik hormonalny natomiast charakteryzuje się zaczerwienieniem skóry. Na twarzy pojawia się rumień, który jest efektem trwałego poszerzania się naczyń krwionośnych. W kolejnym etapie tego trądziku pojawiają się drobne, czerwone, piekące i swędzące krostki.
Jeśli zmagasz się z problemem trądziku powinny zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację skóry. Codzienne oczyszczanie twarzy przy użyciu odpowiednich kosmetyków pozwoli usunąć z niej zanieczyszczenia, martwy naskórek i bakterie. Warto także pamiętać o odpowiednim nawilżeniu skóry, ponieważ częstym skutkiem ubocznym kuracji przeciwtrądzikowych, szczególnie leczenia retinoidami, jest nadmiernie przesuszona skóra. Obok krostek pojawić się może problem nadmiernego błyszczenia i rozszerzenia porów. Wskazane jest wówczas stosowanie preparatu minimalizującego okresowo pojawiające się zaskórniki, grudki i krosty. Szeroka oferta kosmetyków Dermaviduals do oczyszczania i pielęgnacji skóry pomoże w odpowiedniej pielęgnacji skóry trądzikowej.
Zabiegi pomocne w leczeniu trądziku:
Peeling kawitacyjny
Ten zabieg sprawdzi się u każdej osoby borykającej się z trądzikiem, gdyż w bezpieczny sposób oczyści skórę. To alternatywa do oczyszczania manualnego, które nie jest za dobrym rozwiązaniem w walce z trądzikiem. Peeling kawitacyjny usuwa martwy naskórek i zalegające zanieczyszczenia bez efektów ubocznych takich jak zaczerwienienia, podrażnienia czy nawet blizny
Zabiegi z kwasami
Zabiegi z kwasami będą odpowiednie dla osób z cerą trądzikową, gdyż dogłębnie ją oczyszczają, zwalczają wypryski, wygładzają skórę umożliwiając dalsze odżywianie. Najbardziej znane kwasy na trądzik to kwas azelainowy, migdałowy, glikolowy, pirogronowy i salicylowy. Kwasy natychmiastowo wnikają w skórę, co sprawia, że już po pierwszy zabiegu widać znaczną poprawę skóry. Aby efekt był jak najlepszy należy radiofrekwencja mikroigłowa polega na pobudzania skóry do regeneracji poprzez mikronakłuwanie oraz działanie falą elektromagnetyczną o częstotliwości radiowej, która powoduje ogrzanie skóry. Dzięki metodzie radiofrekwencji mikroigłowej możemy skutecznie usunąć blizny, zmarszczki czy pozbyć się trądziku.
Mezoterapa mikroigłowa
Ten nieoperacyjny lifting stymuluje produkcję kolagenu i elastyny w skórze właściwej, poprawiając strukturę skóry oraz przyczyniając się do spłycenia blizn – dlatego jest to nieoceniona metoda przy usuwaniu blizn po trądziku. Należy wykonać 5 zabiegów, w cotygodniowych odstępach.
Zapamiętaj! Leczenie trądziku hormonalnego jest nieskuteczne, jeżeli jednocześnie nie pielęgnuje się właściwie skóry. Po zabiegach kosmetycznych wskazana jest dodatkowa pielęgnacja odpowiednio dobranymi preparatami. Osoby zmagające się z tym schorzeniem powinny stosować kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej, pozbawione etanolu. Ważne są również okresowe badania hormonalne, dzięki którym lekarz może zaproponować skuteczną terapię hormonalną.
Masz badania hormonalne ale lekarz nie polecił Ci żadnej terapii na skórę twarzy i nie wiesz co dalej? Zapraszam na konsultację kosmetologiczną gdzie mogę rozwiać wszystkie wątpliwości oraz zaproponować stworzony dl Ciebie indywidualny Beauty Plan.
Perfect Beauty