Musimy przyjąć, za prawdę oczywistą, iż z upływem czasu ludzka skóra starzeje się. To naturalny i nieunikniony proces. Dążenie do zachowania młodego wyglądu powoduje wzrost zainteresowania profilaktyką przeciwstarzeniową. Gdzie się nie obejrzymy, widzimy i słyszymy bardzo modne słowo: Antyoksydanty. Nie wiem czy wiesz, ale to jeden z najczęściej pojawiających się składników w kosmetykach pielęgnacyjnych. Może cię zaskoczę ale antyoksydanty są również jednym ze składników naszego pożywienia. Dlatego chciałabym Ci dzisiaj powiedzieć o tym, czym są przeciwutleniacze i jakie mają działanie.
Antyoksydanty zwane są również przeciwutleniaczami i antyutleniaczami. I chociaż mają przeczenie “anty” w swojej nazwie, są bardzo cennymi związkami. Innymi słowy, antyoksydantami nazywa się grupę związków chemicznych, które wykazują zdolność powstrzymania, a także opóźnienia procesu utleniania się substancji.
Zapamiętaj! Antyoksydanty eliminują wolne rodniki i zapobiegają wielu negatywnym ich skutkom działania. Sprowadzają prawie do zera lub całkowicie wykluczają stres oksydacyjny, jaki może doskwierać naszemu organizmowi Już wyjaśniam: stres oksydacyjny jest stanem braku równowagi między wytwarzaniem wolnych rodników, a ich neutralizacją.
Antyoksydację obecnie uważa się za najważniejszy czynnik przeciwstarzeniowy. Stanowi podstawę pielęgnacji skóry. Aby zapobiec wysuszeniu cery, uchronić ją przed negatywnymi skutkami działania promieni UV, smogu czy dymu papierosowego, koniecznie zacznij stosować kosmetyki ze składnikami przeciwutleniającymi. Oto moja lista najsilniejszych antyoksydantów:
Witamina A – najczęściej spotykana we wszystkich kosmetykach jako retinol. Ewentualnie jego pochodne. Ma ona bardzo silne działanie antyoksydacyjne. Dodatkowo należy jej przypisać działanie odmładzające;
Witamina C – nazywana , ponieważ nie tylko chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Pobudza produkcję kolagenu, poprawiając jędrność i gęstość tkanek. Nazywa się ją bardzo witaminą młodości. Nadaje skórze blasku, czyni ją wypoczętą Najwyższe kosmetyczne stężenie witaminy C wynosi 30%.
Polifenole są to naturalne antyoksydanty pozyskiwane z roślin. Pomagają człowiekowi w w walce ze stresem antyoksydacyjnym. Do polifenoli należą stosowane w kosmetykach flawonoidy – chociażby pozyskiwany z wina resweratrol, który ma najsilniejsze działanie antyoksydacyjnym.
Koenzym Q10- zwany ubichinonem. Jego zadaniem jest wspomaganie pracy enzymów. W kosmetyce jest wykorzystywany jako przeciwutleniacz. Koenzym Q10 pobudza do działania mechanizmy obronne naskórka, ale także wspomaga odnowę biologiczną komórek.
Witamina E – przeciwdziała utlenianiu białek, lipidów i DNA w organizmie Łagodzi podrażnienia posłoneczne, uszczelnia komórki. W kosmetykach witamina E jest stosowana w postaci tokoferolu;
Oczywiście profilaktyka antyoksydacyjna stosowana w domowym zaciszu jest bardzo istotna, ale pamiętajmy, do dyspozycji mamy również zabiegi w salonach kosmetycznych, które pomogą nam poradzić sobie z wolnymi rodnikami. Dzięki nim zahamujemy procesy przedwczesnego starzenia, dostarczymy skórze witamin. A ona na wiosnę będzie nawilżona, zregenerowana. Dzięki tym zabiegom osiągniemy efekt podobny do liftingu. Zabiegi przeciwstarzeniowe antyoksydacyjne są odpowiednie dla zmęczonej i pozbawionej blasku cery. Są one odpowiedzią na oznaki, wywołane przez wolne rodniki. Działają jako silny przeciwutleniacz, co zapobiega oksydacji komórek skóry. Tego typu zabiegi zabezpieczają komórki przed wolnymi rodnikami, dają energię, odświeżenie i nawilżenie skóry. Polecam je przede wszystkim po inwazyjnych zabiegach kosmetologicznych oraz medycyny estetycznej, takie zabiegi pobudzają regenerację skóry ale także wytwarzanie wolnych rodników, więc aby przyniosły zamierzony efekt ważna jest prewencja oksydacyjna.
Zabiegi te są bardzo lubiane przez moje klientki ponieważ:
* opóźniają procesy starzenia się skóry lub łagodzą jego przebieg;
* pomagają w poprawie jędrności i elastyczności skóry;
* pomagają w polepszeniu nawilżenia skóry twarzy czy też ciała
* sprawiają, że skóra jest bardziej ukrwiona.
Jak możemy dostarczyć antyoksydanty z pokarmem, w jakich produktach je znajdziemy?
Działanie antyoksydacyjne mają także naturalne substancje nieodżywcze – karotenoidy i flawonoidy. Są nie tylko zmiataczami wolnych rodników, ale też wspierają antyoksydacyjne działanie witamin. Karotenoidy znajdują się głównie w żółtych, pomarańczowych i zielonych warzywach i owocach. Najcenniejsze z nich to likopen, zeaksantyna i luteina. Głównym źródłem likopenu, który ma działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe, są pomidory (ale przetworzone, np. duszone, gotowane). Zeaksantyna i luteina zaś chronią plamkę żółtą (najważniejszy punkt na siatkówce oka) przed oksydacyjnym działaniem promieni słonecznych. Najbogatsze są w nie warzywa zielone, niestety te, które rzadko jadamy (jarmuż i szpinak).
Flawonoidy zaś znajdują się w warzywach, owocach, roślinach strączkowych, orzechach, gorzkiej czekoladzie, a także w zielonej i czarnej herbacie, czerwonym winie, kakao (ale bez cukru), kawie. Mają głównie działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe.
Chciałabyś dowiedzieć się czy masz pierwsze oznaki stresu oksydacyjnego na twarzy, czy warto zmienić dietę a może warto zacząć suplementację antyoksydantów? Zapraszam na konsultację kosmetologiczną, stworzę Twój własny Beauty Plan i plan pielęgnacji domowej oraz gabinetowej. Konsultaca dostępna jest również Online J
Perfect Beauty